Aktualności 2020

 

2020.11.05
Od dłuższego czasu wszyscy działamy w trybie pandemii. Nie znamy dnia, ani godziny, kiedy wystąpią kolejne obostrzenia, albo zluzowania. W związku z najbliższymi obostrzeniami od poniedziałku 9.11.2020r. zajęcia grupowe są zawieszone do odwołania, zajęcia indywidualnej nauki zostają przeniesione do sieci i będą się odbywały on-line.

2020.11.03
Stało się. Uchwałą 7/2020 Zarządu Stowarzyszenia Pruszkowianka z dn. 2.11.2020r. powołane zostało Ognisko Muzyczne Stowarzyszenia Pruszkowianka – w skrócie OSMP. W ramach Ogniska będą się odbywały zajęcia indywidualnej nauki gry na m.in. skrzypcach, pianinie i innych instrumentach muzycznych.

2020.08.03
Wakacje jeszcze trwają, ale Pruszkowianka już zdjęła instrumenty z haków i półek.
Za nami występ podczas pruszkowskich obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, przygotowany i zagrany pomimo braku miejsca na działalność.
Od dzisiaj miejscem na próby ratuje nas Wydział Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Pruszkowa udostępniając nam gościnne mury “Przystanku Pruszków” mieszczącego się na I piętrze budynku PKP Pruszków przy ul. Sienkiewicza. Po pierwszej próbie jesteśmy mile zaskoczeni akustyką tego miejsca – Salę Konferencyjną Przystanku opuszczaliśmy bez dudnienia w uszach, czego można się było spodziewać po takim obiekcie. Nie przeszkadzały także – nic, a nic – przejeżdżające przez Dworzec PKP Pruszków pociągi.
W takiej lokalizacji i w takich warunkach jest szansa na przygotowanie skromnego koncertu z okazji Jubileuszu 10lecia Pruszkowianki!
Do zobaczenia zatem na Sienkiewicza 2 w Pruszkowie, a potem na światowych scenach i estradach ;)

2020.06.30
Sporo kontrowersji wywołał post o braku miejsca dla Pruszkowianki. Prawie nikt nie zwraca uwagi na fragment o spełnianiu warunków BHP i P-Poż, oraz o ZALEWANIU sali aktualnie wykorzystywanej.
Orkiestra NIE ZOSTAŁA WYRZUCONA z SP2 w Pruszkowie. Jestem wdzięczny Dyrekcji SP2 w Pruszkowie za gościnę i stworzone warunki pracy. Po raz pierwszy w 10letniej historii Pruszkowianki mieliśmy salę, z której nie musieliśmy zabierać, składać i chować sprzętu! Prawda jest taka, że Dyrekcja SP2 wykazała się inicjatywą wychodzącą poza jej obowiązki, bo udostępnianie sali dla Orkiestry nie jest zadaniem szkoły, żadnej. Dyrekcja zrobiła co mogła.
Problem jest w wielkości sali – orkiestra dzieliła się na 3 części, żeby coś wyćwiczyć. Sala pełniła też funkcję magazynu sprzętu, instrumentów, strojów, nut. Niestety, w sali nie ma żadnej cyrkulacji powietrza, i nawet wymuszanie jej za pomocą dodatkowych wentylatorów nic nie zmieniało. Próba dla 20 osób była trudna do przeprowadzenia z powodu wysokiej temperatury oraz “braku powietrza” – otwarcie okna nic nie dawało.
Historia sal prób Pruszkowianki jest dosyć bogata, jak na 10 lat działalności.
Pierwszą salą była sala OKCh na Żbikowie: duża, ale sprzęt trzeba było ze sobą na zajęcia przywozić, bo na przechowanie go na miejscu warunków nie było, dodatkowo sala jest bardzo mocno “użytkowana” więc pozostawiony sprzęt utrudniałby życie innym grupom. I od czasu do czasu trzeba było odwoływać zajęcia z dnia na dzień, bo były tam inne, ważne, choć incydentalne, zajęcia.
Drugim miejscem prób była Szkoła Podstawowa nr 9 w Pruszkowie. Zajęcia odbywały się w salach lekcyjnych. Żeby zrobić próbę orkiestry trzeba było najpierw zsunąć ławki pod ściany, potem, gdy ilość uczestników wzrosła, wynieść ławki na korytarz – przed każdymi zajęciami. Tu, dzięki wspaniałej ekipie technicznej SP9, znalazło się miejsce na przechowywanie sprzętu – już nie trzeba było go ze sobą wozić, ale nadal składać, i wnosić/znosić pomiędzy piwnicą, a salami lekcyjnymi.
Pozostalibyśmy w SP9 do dzisiaj, ale przyszła kumulacja roczników: 6cio latki do szkoły, plus powrot 7 i 8smych klas do podstawówki. Musielibyśmy zajęcia rozpoczynać ok 17tej, albo i później, a już wtedy ledwo starczało czasu pomiędzy 15tą a 20:00 by odbyły się wszystkie. Wtedy, pojawiła się propozycja ze Szkoły Podstawowej nr2. Dyrektor oddał nam do dyspozycji salę w piwnicy, dawne StudioTV.
Po raz pierwszy mieliśmy salę tylko dla siebie. I chyba dobrze była wykorzystywana. Dzięki temu, że nie trzeba było składać i chować każdorazowo sprzętu, mogliśmy mieć pełnospektaklową salę perkusyjną, z rozstawionym na stałe zestawem perkusyjnym, ksylofonem, perkusją marszową. Na stałe rozstawiony mógł być sprzęt audio do grania utworów z podkładami, oraz instrument klawiszowy do akompaniowania uczniom. Także “piece” dla gitarzysty i basisty, bo tacy w składzie orkiestry bywali.
Sala pracowała codziennie, od poniedziałku do piątku, od 15:00 do 21:00~22:00: próby Doboszy – grupy początkowa i zaawansowana, próby Orkiestr Junior i “Dorosłej”. Lekcje indywidualne perkusji, instrumentów dętych.
Poza tym nasze Mażoretki ćwiczyły na stołówce lub w sali korektywy. Było w porządku, dopóki nie zaczęły podrzucania buław i wykonywania akrobacji. Kiedy zaczęły ćwiczyć choreografię w układach, problemem stał się brak dostępu do sali z lustrami…
Chór i zajęcia teorii muzyki odbywały się w salach lekcyjnych, pustych po 15tej. Podobnie jak część zajęć indywidualnej nauki gry na instrumentach dętych.
Musztrę całym składem ćwiczyliśmy na rozległych korytarzach szkoły, ale gdy robiliśmy to z graniem, to nikt inny nie mógł spokojnie robić swoich zajęć: angielskiego, robotyki, czy karate ;)
Próby Orkiestry z Chórem odbywały się z Chórem stojącym w drzwiach i wejściu do sali prób, a i tak przygotowaliśmy wspólnie, (tzn. daliśmy radę) m.in. Nabożeństwo Gorzkich Żalów, czy Vangelisa “Conquest of paradise”
Dzisiaj Pruszkowianka, to 9 instruktorów. Kilka różnych form i grup działań: Dobosze (dwa poziomy zaawansowania), Mażoretki, Orkiestra Pruszkowianka Junior, Orkiestra Pruszkowianka “dorosła” i najmłodsze “dziecko” Stowarzyszenia Pruszkowianka – Chór Pruszkowianie.
Indywidualnie, od “0″ uczymy grać na:
- perkusji (z ksylofonem włącznie),
- flecie poprzecznym
- klarnecie
- saksofonie
- trąbce
- puzonie
- tubie
- waltorni
- i innych instrumentach dętych.
Mało?
Pozdrawiam Wakacyjnie
Adam Malcherek
Kapelmistrz
Orkiestra Dęta Pruszkowianka

2020.06.26
Kochani.
Kończy się kolejny sezon artystyczny Pruszkowianki.
Był to dziwny sezon. Z jednej strony mieliśmy naprawdę znakomity zestaw uczniów, zawsze przygotowanych do zajęć. Niektóre sekcje i klasy miały frekwencję bliską 100%! Z drugiej strony nie było zbyt wiele możliwości na popisy solowe, czy zespołowe, a ostatnie miesiące z COVID-em nie wymagają komentarza. Wisienką na torcie było 2krotne zalanie naszej sali prób w SP2 w Pruszkowie i bolesna świadomość, że sala ta nie spełnia żadnych warunków bezpiecznej pracy, abstrahując od jej wielkości, gdzie nie jesteśmy w stanie zrobić “siedzącej” próby całego zespołu na raz. W czerwcu próby musztry całości: orkiestry, mażoretek, doboszy – odbywały się na łące za żbikowskim kościołem. Dzięki temu mogliśmy mieć do siebie odpowiedni “dystans” ;)
W tym roku kalendarzowym mieliśmy świętować jubileusz 10lecia Orkiestry Dętej Pruszkowianka. Na początku roku zostały zakupione specjalnie na tę okazję nowe utwory – o tej porze miały już być wyćwiczone, Prezydent Pruszkowa Paweł Makuch wsparł wynajęcie na Galę Jubileuszową sali widowiskowej w pruszkowskim CKiS’ie, ale COVID te plany pokrzyżował. Dzisiaj zaczynamy wakacje. W planach była przerwa do 29 lipca włącznie. Działamy, jak by tak nadal miało być, ale:
1.) po przerwie nie mamy sali prób, ani warunków do prowadzenia lekcji indywidualnych,
2.) Gala Jubileuszowa 3 października w sali widowiskowej CKiS została odwołana,
3.) Przy braku sali prób pod znakiem zapytania stoją alternatywne obchody 10 Jubileuszu Pruszkowianki 4 października w Sali Parafialnej na Żbikowie.
Chciałbym włożyć więcej entuzjazmu w swój wpis, ale rozbija się on o realia prowadzenia Orkiestry w Pruszkowie.
Nie mniej.
Zaczynają się Wakacje.
Odpoczywajcie! Bawcie się! (Nie zapominajcie ćwiczyć na instrumentach!)
Mam nadzieję, że w sierpniu Orkiestra, a we wrześniu uczniowie, będą mieli gdzie zacząć zajęcia Nowego Sezonu Artystycznego.
Wracajcie Bezpiecznie z Wakacji!!!
Wasz Kapelmistrz.

2020.06.07
Moi drodzy. Kolejna fala luzowania po-wirusowego zezwala nam na prowadzenie zarówno prób, jak i zajęć indywidualnych, ale z racji korzystania przez nas z sal mieszczący się w Szkole Podstawowej nr 2 w Pruszkowie nadal nie możemy tych zajęć prowadzić, ponieważ szkoły nadal są zamknięte. Czekamy na decyzję Prezydenta Pruszkowa w tej sprawie. Zajęcia Sportowe już się na salach gimnastycznych i halach sportowych odbywają. My, niestety, na zajęcia indywidualne korzystamy z sal lekcyjnych, dlatego nie jest to takie proste. Póki co, zajęcia połączone – Dobosze, Mażoretki, Orkiestra Junior i “dorosła” odbywają się na łące za Żbikowskim Kościołem – Musztra i w Sali Parafialnej przy Żbikowskim Kościele – Próby. Informacje szczegółowe można uzyskać na telefon u kapelmistrza, bądź w informacjach rozpowszechnianych pocztę elektroniczną za pomocą grup dyskusyjnych google’a.

2020.06.05
“Ogłoszenie o Walnym Wyborczym Zgromadzeniu Stowarzyszenia Pruszkowianka

Zrzutka.pl Wibrafon

Wsparcie Samorządowe

W roku 2022 część zajęć prowadzonych przez Stowarzyszenie Pruszkowianka, jest realizowana w ramach programu "Edukacja Muzyczna Mieszkańców Pruszkowa". Zadanie: ,,Edukacja muzyczna mieszkańców Pruszkowa" jest dofinansowane ze środków budżetu Miasta Pruszkowa. Kwota dofinansowania na rok 2022 wynosi 43600zł.